AKCIÓ: C.3:

Szikes tavak és vízgyűjtőjük rekonstrukciója

Az akció célja, hogy a fizikailag sérült mederszerkezetet és partvonalat rekonstruáljuk, valamint a vízgyűjtő területeken is helyreálljon az ősi, eredeti állapot.

 

 
Fényképek: A meglévő természetes szikes tó partvonalak megvédése és az eltűnt partvonalak pótlása
nagyon fontos feladat.
Bal oldali kép: Magdolna-lapos partja télen (Fotó: Oláh János);
Jobb oldali kép: A Nagy-szik szikes tó még eredeti partvonala jól látszik a jobb oldalon (Fotó: Szilágyi Attila).

 

2009-ben: A terveinknek megfelelően még nem történt előrelépés az akció megvalósításában.

 

2010-ben: A terveinknek megfelelően még nem történt előrelépés az akció megvalósításában. Azonban egyik intézkedésünk ide tartozik, annak ellenére, hogy a tényleges rekonstrukciót megelőzte ez az élőhely-kezelés. A szélsőségesen csapadékos év hatására a tómeder legmélyebb pontját egész évben 60-100 cm mély víz borította (természetes csapadékvíz, nem a projekt akció része volt a csapadékvíz-visszatartás), így a már a projektidőszak előtt kialakult mocsári növényzetet (főleg zsióka, gyékény, nád) legeltetéssel nem tudtuk visszaszorítani. Ezért a vegetációs időben két alkalommal (első alkalom 7 hektárt és a második alkalom 2 hektárt érintett) a vízfelszín alatt lekaszáltuk a mocsári növényzetet egy speciálisan átalakított nádvágó géppel, illetve a sekélyebb partvonal mentén önkénteseket bevonva kézi kaszával (lásd itt). A mocsári növényzet eltűnésével az akció pontosabb kivitelezése valósítható meg, illetve még a rekonstrukció előtt erősödik az érintett terület szikes tavi jellege.

 

2011-ben: Ismét végeztünk gépi és kézi kaszálást a szikes tó legmélyebb részén és környezetében. Ez a célirányos legeltetéssel együtt visszaszorította a mocsári növényzetet (gyékény és zsióka). Az „önfenntartó” természetes szikes tavi folyamatok, mint a hullámzás által felkavarodó víz (a felkavart víz fényáteresztő képessége kisebb, ezért nehezebben növényesedik) és az intenzív párolgás visszatért a vegetáció-mentes területeken, mert nem akadályozta a mocsári növényzet. A szikes tó három éves intenzív legeltetéssel visszanyerte eredeti képét és víz-kémiai tulajdonságaiban is a szikes tó kategóriába esik.
Az akciónak 2010-ben kellett volna elkezdődnie, de még ebben az évben sem történt előrelépés. Az engedélyes vízügyi terv elfogadásának késése miatt 2012 júliusától valószínű az akció megvalósítása. Mihelyst a végső terv hivatalos engedélyt kap, megkezdjük a munkák kivitelezőjének a kiválasztását.

 


Fénykép: Légi felvétel a Nagy-sziken 2011 áprilisában, melyen jól láthatók a kialakult fehér, kopár szikes foltok (Fotó: Oláh János).

 

2012-ben: Június végén hosszú várakozás után a TIKÖFE jóváhagyta az engedélyes végrehajtási tervet és ezen akció földmunkái is végre megindultak 2012. július 20-án. Az 1. térképen látható a Nagy-sziken megvalósult munkák összegzése. Az akció fő feladata a régi szikes tó partvonalának rekonstrukciója, a töltésének helyreállítása a város felöli oldalon. Ebben sikerült jó előrehaladást elérni 2012-ben.

 


Térkép 1. A C3-es akció keretében elvégzett földmunkák december 31-ig (szikes tó partvonal rekonstrukció). Kék vonal: már elkészült partvonal szakasz; ciklámen vonal: még nem elkészült partvonal szakasz

 

2013: 2013-ban a terveknek és a kitűzött céloknak megfelelően 100%-ban megvalósítottuk az akciót, amelyet a következő táblázatban összesítettünk ésa hozzátartozó fényképekkel illusztráltunk.

 

Táblázat: C3 akció terepmunkái

  Eltávolított és szintbe hozott terület(m3, km)
Nagy-szik kubikgödör (észak) 20,000 m3
Nagy-szik kubikgödörnél (észak) végbement munkák 2013. december 31-ig 20,000 m3
Nagy-szik kubikgödör (északnyugat) 4,500 m3
Nagy-szik kubikgödörnél (északnyugat) végbement munkák 2012. december 31-ig 4,500 m3
Nagy-szik kubikgödör partvonalának helyreállítása 3,500 km
Nagy-szik kubikgödör partvonalának helyreállítása során végbement munkák 2013. december 31-ig 3,500 km

 


Térkép 1.: C.3 akció terepmunkái 2013. december 31-ig

 


Fénykép: Térkép 1-1: Nagy-sziki kubikgödör (észak) helyreállítása előtt (‘Nagy-sziki kubik gödör’; teljes hossza: 4 hektár)

 


Fénykép: Térkép 1-2: Nagy-sziki kubikgödör helyreállítása után (‘Nagy-sziki kubik gödör’; teljes területe: 4 hektár)

 


Fénykép: Térkép 1-3: Nagy-sziki kubikgödör (északnyugat) helyreállítása előtt

 


Fénykép: Térkép 1-4: Nagy-sziki kubikgödör (északnyugat) helyreállítása után

 


Fénykép: Térkép 1-5: Nagy-sziki kubikgödör partvonalának helyreállítása (‘belterület külső töltés’, lásd a C.1 akció 7. és 8. Fényképén.)