AKCIÓ: D.1:

Bemutatóközpont és bemutató úthálózat építése a projektterületen

Az akció célja, hogy a projekt eredményeit minél többen személyesen megtekinthessék, különösen a helyi közösségekből.

 

  
Festmény: A bemutató központ és a megfigyelő lesek látványterve (Festmény: Nagy Gyula)


Fénykép: A megvásárolt ingatlan, ahol a bemutatóközpont majd felépül (Fotó: Oláh János).

 

2009-ben: Megvásároltunk egy 1552m2-es belterületi ingatlant a projektterület szomszédságában, ahova megterveztettük a tájjellegű bemutatóközpontunkat és az ahhoz kapcsolódó kiegészítő létesítményeket.

 

2010-ben: 2010. év elején megvásároltunk további 560 m2 belterületi ingatlant a már megvásárolt 1552 m2 ingatlan mellé, hogy a látogatóközpont környezetében a projektterület bemutatása kényelmesen és szakszerűen megoldható legyen, vagyis egy időben több látogatót tudjunk fogadni a terület élővilágának zavarása nélkül. A látogatóközpont engedélyeztetése elhúzódott a régészeti szakvélemény és elő feltárások miatt, de az engedély birtokában kiválasztottuk a kivitelezőt, aki ősszel elkezdte a munkálatokat, bár a csapadékos időjárás itt is nehézségeket okozott. Várhatóan 2011 kora nyarán megnyithatjuk a látogatóközpontot.

 


Fénykép: Elkezdődtek a bemutatóközpont munkálatai 2010 őszén (Fotó: Oláh János)

 

Tavasszal felállításra került az első megfigyelő torony és információs tábla a Kerek-fenék mellett, a 2009-ben megvásárolt egyik tölgyerdő-folt szélén (bővebben lásd itt). Nyár elejére elkészült a második megfigyelőtorony is, amit a projektterület észak-keleti sarkához, az ottani horgász egyesülettel együtt működve helyeztünk volna ki, de a csapadékos időjárás hatására a terület víz alá került, és ez megakadályozta a torony felállítását.

 

2011-ben: A látogató központ novemberre elkészült és év végén hivatalosan is átadásra került. A belső bútorzat is elkészült és egy két ágyas szoba is rendelkezésre áll vendégfogadásra. A tavaszi madárvonulás és a rehabilitációs munkák is jól nyomon követhetők lesznek az új látogató központból és a tervezett kiállítással együtt teljes képet nyújt majd a Nagy-szik múltjáról, jelenéről és jövőjéről, valamint a Life+ programról. Kérem, látogassa meg a szállásfoglalás oldalt, hogy további információkat és képeket találjon a látogató központról.
Három különböző a Life+ programot bemutató tábla készült el és került kihelyezésre ebben az évben.

 


Fénykép: Az elkészült látogatóközpont (Fotó: Oláh János)

 

Fénykép: Egyike a három különféle bemutató táblának, melyek 2011-ben kihelyezésre kerültek (Fotó: Oláh János).

 

2012-ben: Az akció tervezett célját 95%-ban elértük. 2011 novemberében befejeztük a látogató központot, melyet hivatalosan is megnyitottuk a 20 Éves a LIFE rendezvénysorozat keretében 2012 májusában. A látogató központban ugyanezen a rendezvényen megnyílt a Nagy-sziki szikes tavat és a LIFE+ programot is bemutató kiállítás is. Részletes beszámoló olvasható erről az eseményről a honlap hírek részében! Egy harmadik képes információs tábla is elkészült és felállításra került a látogató központ kertjében. Szintén 2012-ben a látogató központ körüli tanösvény összekapcsolódott a nyolc hektáros szomszédos terület tanösvény-rendszerével, ahol további négy információs tábla került kihelyezésre. A "BÍBIC" tanösvény rendszerről szóló információs táblák mindegyike (másik EU-program által támogatott) megemlíti a jelenlegi HTE LIFE+ projektet is. 2012-ben a HTE elkezdte egy 25 fő kapacitású, nagyméretű megfigyelő torony építését is, melyet az EU Leader program támogat, de a LIFE+ pályázat is segíti a megépülését. Ez 2013 nyarára akár el is készülhet elérhető lesz a LIFE+ program látogatói számára is.

 


Fénykép: A 20 Éves a LIFE rendezvénysorozat keretében a HTE látogató központja is hivatalosan megnyílt (Fotó: Oláh János)

 


Fénykép: A harmadik képes információs tábla is elkészült, amely a látogató központ kertjében lett elhelyezve (Fotó: Oláh János).

 


Fénykép: Egy 25 fő kapacitású, nagyméretű megfigyelő torony építése is megkezdődött 2012-ben (Fotó: Oláh János).

 

2013: 2013 októberében helyi gazdálkodók és alkalmazottak a LIFE10 NAT/SK/000083 projektből tettek látogatást a projektterületen ahol a HEA beszámolt nekik a projekt eredményeiről. 2009-től 2013-ig a világ minden tájáról ide látogató madarászokat folyamatosan tájékoztattuk a projekt eredményeiről. A második tervezett madármegfigyelő les időre kész lett, azonban az üzembe helyezése megkésett a megcsúszott földmunkáknak köszönhetően. A harmadik, 25 személyt befogadó képességű madármegfigyelő lest egy EU Leader projekt keretében építettük meg.